Zagadnienia psychologiczne - forum
Czy chcesz zareagować na tę wiadomość? Zarejestruj się na forum za pomocą kilku kliknięć lub zaloguj się, aby kontynuować.
Zagadnienia psychologiczne - forum

You are not connected. Please login or register

Emocje cz.1

Go down  Wiadomość [Strona 1 z 1]

1Emocje cz.1 Empty Emocje cz.1 Pią Mar 05, 2010 3:30 am

Admin


Admin

Potrafimy odczuwać i działać…
Blaski i cienie spowijające krajobraz naszego umysłu są wytworem substancji chemicznych, które włączają lub wyłączają moduły naszego mózgu, tworząc neutralne podłoże naszego zmieniającego się nastroju. Struktury układu limbicznego wysyłają pilne posłania strachu i złości, kora mózgowa zaś reaguje na nie, zatapiając naszą świadomość w emocjach.
Przykładem na to może być zestaw fotografii, które mają wzbudzać reakcje emocjonalne. Po przeprowadzeniu takiego eksperymentu okazało się, że wszystkim badanym wzrosło ciśnienie i tętno, a do krwi przedostały się hormony powodujące stres. Jedynym przypadkiem niezdolnym do odczuwania uczuć był człowiek któremu operacyjnie usunięto sporą część tkanek z przedniej części mózgu, nie okazywał on żadnych stanów emocjonalnych, jego iloraz inteligencji został taki sam jak przed operacją, mimo to miał trudności z podejmowaniem najprostszych decyzji. Seria testów behawioralnych i neuropsychologicznych pozwoliła dotrzeć do przyczyny problemu: nie odczuwał on żadnych emocji, a bez nich nie był w stanie ocenić wagi i znaczenia poszczególnych zadań i wydarzeń. Ta dziwna niewspółmierność, znajomość faktów i uczuć, które one wzbudzają, była u Eliota następstwem przerwania części połączeń neuronalnych łączących korę czołową, gdzie w sposób świadomy rejestrowane są emocje, z układem limbicznym, głęboko ukrytym rdzeniem podświadomego mózgu, gdzie emocje te powstają. Układ limbiczny nie sprawuje władzy nad naszymi reakcjami emocjonalnymi. Wymiana bodźców emocjonalnych między nimi a korą odbywa się dwukierunkowo. Podobnie jak impulsy z dołu kształtują nasze myśli i zachowania, tak sposób naszego myślenia i zachowania może wpłynąć na reakcje podstawowej części mózgu. Liczba połączeń biegnących w górę - od układu limbicznego do kory - jest większa niż biegnących w przeciwnym kierunku; oznacza to, że w chwilach emocji to one biorą górę. O emocjach myśli się zwykle jak o uczuciach, termin ten jednak jest mylący, w zasadzie emocje nie są w ogóle uczuciami, lecz zestawem zakodowanych w ciele mechanizmów służących utrzymaniu się przy życiu. Emocje odczuwane przez człowieka można przyrównać do barw; istnieje kilka tylko kolorów podstawowych, a ich rozmaite połączenia dają ogromną gamę odcieni.

https://psychologia-forum.forumpolish.com

Powrót do góry  Wiadomość [Strona 1 z 1]

Permissions in this forum:
Nie możesz odpowiadać w tematach

 

pozycjonowanie stron warszawa |