Zagadnienia psychologiczne - forum

You are not connected. Please login or register

Stres cz.1

Go down  Wiadomość [Strona 1 z 1]

1 Stres cz.1 on Pią Mar 05, 2010 3:41 am

Stres jest słowem często używanym, ale każdy z nas rozumie je nieco inaczej. Większo¶ć ludzi uważa, że jest to nieprzyjemny stan ¶wiadomo¶ci spowodowany trudnymi sytuacjami. Ma on co¶ wspólnego z uczuciem niepokoju, napięcia i strachu. Jest przeciwieństwem uczucia spokoju i odprężenia.
Stres to stan wzmożonego napięcia nerwowego, postępuj±cy jako reakcja na działanie negatywnych bodĽców zewnętrznych. Można wyobrazić sobie człowieka, który stracił pracę, lub, który czeka na przeprowadzenie skomplikowanej operacji, to można przyj±ć, że obci±żenie powoduje w nim presję czy strach. Te wła¶nie wewnętrzne reakcje na nieprzyjemne zdarzenia, napięcie spowodowane trudnymi sytuacjami ludzie nazywaj± stresem.
Jednak nie każdy postrzega te same sytuacje jako stresuj±ce. Jedni uważaj±, że jest to przyjemne, inni s± przerażeni. Zdarza się, że w¶ród ¶miałków, którzy zdecydowali się zrobić kurs spadochronowy występuje wiele objawów stresu przed skokiem (kołatanie serca, wysoki poziom adrenaliny we krwi). S± jednak tacy, którym wymienione reakcje przynosz± przyjemno¶ci. Dla każdego z nas stres jest zjawiskiem inaczej pojmowanym i przyjmowanym.
Stres powstaje nie tylko w wyniku działania czynników zewnętrznych, nie jest również wynikiem słabej budowy fizycznej. Wynika z oceny proporcji między prawdziwymi lub przewidywanymi oczekiwaniami w stosunku do nas i przewidywan± lub rzeczywist± zdolno¶ci± sprostania tym oczekiwaniom. Kiedy człowiek s±dzi, że oczekiwania przerastaj± jego umiejętno¶ci może do¶wiadczyć stresu.
To jak poradzić sobie ze stresem, zależy od wielu czynników. Wiadomo, że istniej± wrodzone różnice w podatno¶ci ludzi na stres, oraz obycie z sytuacjami stresuj±cymi zwiększa umiejętno¶ć radzenia sobie z nim. Bardzo ważna, w hamowaniu stresu jest umiejętno¶ć kontrolowania własnych reakcji oraz wsparcie innych ludzi. Każdemu z nas łatwiej poradzić sobie z niepokojem, jeżeli ma nadzieję na pomoc ze strony bliskich mu ludzi.

Zobacz profil autora

Powrót do góry  Wiadomość [Strona 1 z 1]

Permissions in this forum:
Nie możesz odpowiadać w tematach

 

pozycjonowanie stron warszawa |